
Intel Core i5-12400F 6-Core
| Brand | Intel |
|---|---|
| Processors Type | Desktop |
| Series | Core i5 12th Gen |
| Name | Core i5-12400F |
| Model | BX8071512400F |
| CPU Socket TypeĀ | LGA 1700 |
|---|---|
| Core NameĀ | Alder Lake |
| # of CoresĀ | 6-Core |
| # of ThreadsĀ | 12 |
| Operating FrequencyĀ | 2.5 GHz |
| Max Turbo FrequencyĀ | 4.4 GHz |
| L2 CacheĀ | 7.5MB |
| L3 CacheĀ | 18MB |
| Manufacturing TechĀ | Intel 7 |
| 64-Bit SupportĀ | Yes |
| Hyper-Threading SupportĀ | Yes |
| Memory Types | DDR4 3200 / DDR5 4800 |
| Memory Channel | 2 |
| Max Memory Size | 128 GB |
| Max Memory Bandwidth | 76.8 GB/s |
| Virtualization Technology SupportĀ | Yes |
| PCI Express Revision | 5.0 |
| Max Number of PCI Express Lanes | CPU PCIe 5.0 Lanes: 16 CPU PCIe 4.0 Lanes: 4 |
| Thermal Design PowerĀ | Processor Base Power: 65W Maximum Turbo Power: 117W |
| Cooling Device | Intel Laminar RM1 |
| Windows 11 | Supported |
$135.00
Intel Core i5-12400F 6-Coreā
$135.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Intel |
|---|---|
| Processors Type | Desktop |
| Series | Core i5 12th Gen |
| Name | Core i5-12400F |
| Model | BX8071512400F |
| CPU Socket TypeĀ | LGA 1700 |
|---|---|
| Core NameĀ | Alder Lake |
| # of CoresĀ | 6-Core |
| # of ThreadsĀ | 12 |
| Operating FrequencyĀ | 2.5 GHz |
| Max Turbo FrequencyĀ | 4.4 GHz |
| L2 CacheĀ | 7.5MB |
| L3 CacheĀ | 18MB |
| Manufacturing TechĀ | Intel 7 |
| 64-Bit SupportĀ | Yes |
| Hyper-Threading SupportĀ | Yes |
| Memory Types | DDR4 3200 / DDR5 4800 |
| Memory Channel | 2 |
| Max Memory Size | 128 GB |
| Max Memory Bandwidth | 76.8 GB/s |
| Virtualization Technology SupportĀ | Yes |
| PCI Express Revision | 5.0 |
| Max Number of PCI Express Lanes | CPU PCIe 5.0 Lanes: 16 CPU PCIe 4.0 Lanes: 4 |
| Thermal Design PowerĀ | Processor Base Power: 65W Maximum Turbo Power: 117W |
| Cooling Device | Intel Laminar RM1 |
| Windows 11 | Supported |











