
Intel Core i7-14700KF 20-Core
| Brand | Intel |
|---|---|
| Processors Type | Desktop |
| Series | Core i7 14th Gen |
| Name | Core i7-14700KF |
| Model | BX8071514700KF |
| CPU Socket TypeĀ | LGA 1700 |
|---|---|
| # of CoresĀ | 20-Core (8P+12E) |
| # of ThreadsĀ | 28-Threads |
| Max Turbo FrequencyĀ | Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency: Up to 5.6 GHz P-core Max Turbo Frequency: Up to 5.5 GHz E-core Max Turbo Frequency: Up to 4.3 GHz |
| L2 CacheĀ | 28MB |
| L3 CacheĀ | 33MB |
| 64-Bit SupportĀ | Yes |
| Memory Types | DDR4 3200 / DDR5 5600 |
| Memory Channel | 2 |
| Max Memory Size | 192 GB |
| Integrated Graphics | None Integrated Graphics |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| Thermal Design PowerĀ | 125W |
$139.65
Original: $399.00
-65%Intel Core i7-14700KF 20-Coreā
$399.00
$139.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Intel |
|---|---|
| Processors Type | Desktop |
| Series | Core i7 14th Gen |
| Name | Core i7-14700KF |
| Model | BX8071514700KF |
| CPU Socket TypeĀ | LGA 1700 |
|---|---|
| # of CoresĀ | 20-Core (8P+12E) |
| # of ThreadsĀ | 28-Threads |
| Max Turbo FrequencyĀ | Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency: Up to 5.6 GHz P-core Max Turbo Frequency: Up to 5.5 GHz E-core Max Turbo Frequency: Up to 4.3 GHz |
| L2 CacheĀ | 28MB |
| L3 CacheĀ | 33MB |
| 64-Bit SupportĀ | Yes |
| Memory Types | DDR4 3200 / DDR5 5600 |
| Memory Channel | 2 |
| Max Memory Size | 192 GB |
| Integrated Graphics | None Integrated Graphics |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| Thermal Design PowerĀ | 125W |












