
NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB
Ā
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU Series | NVIDIA GeForce RTX 30 Series |
| GPUĀ | GeForce RTX 3050 |
| Boost ClockĀ | 1777 MHz |
| CUDA CoresĀ | 2560 |
| Effective Memory ClockĀ | 14000 MHz |
|---|---|
| Memory Size | 6GB |
| Memory InterfaceĀ | 128-Bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| DirectXĀ | DirectX 12 Ultimate |
|---|---|
| OpenGLĀ | OpenGL 4.6 |
| HDMIĀ | |
|---|---|
| DisplayPortĀ |
| Cooler | Double Fans |
|---|---|
| System Requirements | 550 Watt or greater power supply. PCI Express, PCI Express 2.0, PCI Express 3.0 or PCI Express 4.0 compliant motherboard with one graphics slot. One available 8-pin PCIe power dongle. Windows 11, Windows 10, Windows 7. |
| Recommended PSU Wattage | 550W |
| Power Connector | 8-Pin |
| HDCP ReadyĀ | 2.3 |
| Max GPU Length | 202 mm |
|---|---|
| Card Dimensions (L x H) | 7.94" x 4.33" |
| Slot Width | Dual Slot |
$219.00
NVIDIA GeForce RTX 3050 6GBā
$219.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ā
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU Series | NVIDIA GeForce RTX 30 Series |
| GPUĀ | GeForce RTX 3050 |
| Boost ClockĀ | 1777 MHz |
| CUDA CoresĀ | 2560 |
| Effective Memory ClockĀ | 14000 MHz |
|---|---|
| Memory Size | 6GB |
| Memory InterfaceĀ | 128-Bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| DirectXĀ | DirectX 12 Ultimate |
|---|---|
| OpenGLĀ | OpenGL 4.6 |
| HDMIĀ | |
|---|---|
| DisplayPortĀ |
| Cooler | Double Fans |
|---|---|
| System Requirements | 550 Watt or greater power supply. PCI Express, PCI Express 2.0, PCI Express 3.0 or PCI Express 4.0 compliant motherboard with one graphics slot. One available 8-pin PCIe power dongle. Windows 11, Windows 10, Windows 7. |
| Recommended PSU Wattage | 550W |
| Power Connector | 8-Pin |
| HDCP ReadyĀ | 2.3 |
| Max GPU Length | 202 mm |
|---|---|
| Card Dimensions (L x H) | 7.94" x 4.33" |
| Slot Width | Dual Slot |












